top of page

Daiktų Internetas Žemės Ūkyje: LoRaWAN technologijos panaudojimo galimybės



Daiktų interneto sprendimai efektyviam žemės ūkiui. UAB Daviklis

Žemės ūkio pagrindinė ir ideologinė paskirtis – maitinti žmoniją. Visgi realybė yra šiek tiek kitokia, kadangi tam, jog žemės ūkis galėtų gyvuoti, jis turi būti efektyvus, našus ir kitaip tariant pelningas. Kiekvienos šalies vyriausybės vykdo skirtingą žemės ūkio skatinimo politiką. Visgi realūs pavyzdžiai rodo, jog ūkiai privalo modernizuotis tam, jog jų veikla būtų stabili, valdoma, efektyvi  ir kalendorinių metų sėkmė nepriklausytų vien tik valstybės skiriamos paramos.

Prakalbus apie žemės ūkio modernizaciją, pirma mintis – žemės ūkio technikos modernizavimas, kuris žinoma palengvina veiklos vykdymą. Visgi kitos priemonės taip pat prisideda prie žemės ūkio efektyvumo didinimo. Taigi šiame straipsnyje aptarsime daiktų interneto (IoT) technologijos naudą ir svarbą efektyviam žemės ūkiui.

 

IoT Žemės Ūkyje: naujos galimybės

Labai dažnai sėkmingos veiklos viena pagrindinių priežasčių yra pasiruošimas, kruopšti duomenų analizė ir jomis paremtų racionalių sprendimų priėmimas. Jei anksčiau buvo įprasta manyti, jog žemės ūkis - tai karta iš kartos perduodamos žinios bei patirtis, tai šių dienų ūkyje reikšmingą vaidmenį vaidina duomenų analitika ir sugebėjimas gautą informaciją interguoti į veiklą.

Daiktų internetas – tai išmanių įrenginių sujungimas į interneto ryšį, kurio pagaba šie įrenginiai gali bendrauti tarpusavyje, rinkti ir siųsti informaciją. Taigi daiktų interneto panaudojimas žemės ūkyje – viena iš žemės ūkio modernizavimo priemonių. Įdiegus daiktų interneto sprendimus į žemės ūkį, pasiekiami šie tikslai:

  1. Tikslus duomenų rinkimas: išmanūs jutikliai ir įrenginiai, sujungti į IoT tinklus, gali matuoti įvairius parametrus, tokius kaip drėgmė, temperatūra, dirvožemio cheminė sudėtis. Ir visa tai padeda ūkininkams gauti tikslią informaciją apie savo žemę ir augalus.

  2. Automatizavimas ir sprendimų priėmimas: surinkti duomenys leidžia automatizuoti įvairias ūkio operacijas, pavyzdžiui, laistymą ar tręšimą, pagal realius augalų poreikius. Tokiu būdu didinamas efektyvumas – maksimalus derlius pagal turimus išteklius, ir mažinamos išlaidos – darbo sąnaudų mažinimas, išteklių švaistymo mažinimas.

  3. Mažesnis poveikis aplinkai: efektyvesnis išteklių naudojimas ne tik sumažina ūkio veiklos kaštus, bet ir mažina žemės ūkio poveikį aplinkai, skatinant tvarų ūkininkavimą.

 

LoRaWAN Tinklo Privalumai Žemės Ūkyje

LoRa technologija ir LoRaWAN tinklas – tai daiktų interneto panaudojimo technologinis sprendimas. LoRa išmanieji jutikliai, sujungti į daiktų internetą ir naudojantys LoRaWAN tinklą, gali efektyviai bendrauti tarpusavyje ir teikti informaciją apie žemės ūkiui svarbias sritis.

LoRaWAN technologija yra ypač populiari ir naudinga dėl kelių svarbių priežasčių:

  1. Ilgas veikimo nuotolis: LoRaWAN technologija leidžia siųsti duomenis dideliu atstumu net iš tų vietų, kur įprasti tinklai, tokie kaip wifi yra neprieinami. Tai itin reikšminga atokiose vietovėse ir stipriai nutolusiuose ūkiuose.

  2. Mažas energijos suvartojimas: išmanieji jutikliai turi integruotas vidines baterijas, kurių tarnavimo laikas siekia iki 10 metų, dėl šios priežasties ženkliai sumažėja jutiklių ir įrengimų priežiūros išlaidos.

  3. Priimtinos pradinės investicijos: norint ūkyje įdiegti LoRaWAN technologijos sprendimus, nereikalinga papildoma laidų ar kabelių infrastruktūra. Jutikliai lengvai montuojami prie ūkyje esančios įrangos. Jutikliai surinktus duomenis siunčia per debesų technologiją veikiančią programą, taigi nereikia pirkti ir diegti itin brangios programinės įrangos. Šie LoRaWAN technologijos privalumai leidžia daiktų interneto galimybėmis pradėti naudotis ir mažesniems ūkiams.

  4. Duomenų patikimumas ir saugumas: LoRaWAN tinklai yra projektuoti taip, kad užtikrintų aukštą duomenų perdavimo patikimumą ir apsaugotų juos nuo neteisėtos prieigos, užtikrinant konfidencialumą ir duomenų vientisumą.

 

Kokiose žemės ūkio srityse galima pritaikyti LoRaWAN technologijos galimybes?

Dirvožemio sąlygų stebėjimas

  • Dirvožemio drėgmės, dirvožemio temperatūros matavimai leidžia nustatyti optimalias laistymo sąlygas, sumažinti vandens švaistymą ir pagerinti augalų augimo sąlygas.

  • Dirvožemio cheminės sudėties stebėjimas ir vertinimas padeda įvertinti trąšų poreikį, šiuo būdu pasiekiamas maksimalus derlius ir mažinamas perteklinis trąšų švaistymas.


Oro sąlygų stebėjimas

  • Oro temperatūros stebėjimas leidžia operatyviai sureaguoti į besikeičiančias klimato sąlygas ir automatizuoti, pavyzdžiui šiltnamio vėdinimo procesus. Taip pat lauko temperatūros jutikliai gali siųsti informaciją apie artėjančias kritines oro sąlygas, kai reikia apsaugoti derlių nuo šalmų ar kitų pavojingų sąlygų.

  • Orų stebėjimo stotys, integruotos į LoRaWAN tinklus, teikia svarbią informaciją apie klimato sąlygas ilgesniuoju laikotarpiu, remiantis orų prognozėmis planuoti darbų eiliškumą ir kitus darbus, kuriems ypač svarbios klimato sąlygos.


Gyvulių stebėjimas

Sekimo įrenginiai su išmaniaisiais jutikliais padeda stebėti gyvulių buvimo vietą, judėjimą, sveikatos būklę. Tai leidžia ne tik užtikrinti gyvulių saugumą, bet ir sumažinti ligų paplitimo bandoje riziką, planuoti  ir stebėti gyvulių prieaugio galimybes.


Optimalus išteklių valdymas yra svarbus efektyvaus žemės ūkio faktorius – talpyklų užpildymo lygio stebėjimas: vandens, grūdų, skystų trašų, nuotekų kuro, pieno ir kt.:

  • Tai leidžia užtikrinti pakankamą išteklių lygį, informuoja apie reikalingų išteklių papildymą.

  • Sumažina talpyklas aptarnaujančio personalo nelaimingų atvejų riziką fiziniu būdu tikrinant talpyklų užpildymą.

  • Talpyklų slėgio stebėjimas padeda apsaugoti nuo talpyklų perpildymo ir sumažinti su tuo susijusias aplinkos taršos rizikas.

 

Modernus žemės ūkis su išmaniosiomis technologijomis

LoRaWAN technologijos taikymas žemės ūkyje atveria naujas galimybes ne tik pagerinti veiklos efektyvumą, bet ir prisidėti prie sektoriaus tvarumo, kuriam dėmesys ateityje tik didės. Šios technologijos leidžia žemės ūkio subjektams reaguoti į dabartines problemas ir proaktyviai planuoti ateitį, taikant pažangias duomenų analizės ir valdymo strategijas.


 

Siekiate modernizuoti savo žemės ūkį su IoT ir LoRaWAN sprendimais, bet nežinote nuo ko pradėti?

Susisiekite su mumis, pakonsultuosime Jums rūpimais klausimais, aptarsime Jūsų situaciją, poreikius ir lūkesčius.