top of page

LoRaWAN tinklas ir LoRa davikliai: panaudojimo galimybės šių dienų versle



Daiktų interneto (IoT) ir LoRaWAN panaudojimas versle

Visais laikais, ne išimtis ir dabar, verslai nuolat ieško inovatyvių būdų pagerinti savo gamybines ar tiekimo operacijas, sumažinti išlaidas ir padidinti efektyvumą. Visgi šie laikai, skirtingai nei anksčiau, siūlo itin sparčiai besivystančias ir pažangias technologijas. Vienas iš tokių technologinės pažangos pavyzdžių yra LoRaWAN tinklas ir išmanieji davikliai. Šis technologinis sprendimas pastaraisiais metais sulaukė didelio dėmesio ir ypač dėl savo plataus panaudojimo galimybių įvairiuose verslo sektoriuose.


LoRaWAN ir LoRa davikliai

LoRaWAN (angl. Long Range Wide Area Network) yra mažos galios, plačiajuosčio tinklo protokolas, specialiai sukurtas bevieliu būdu prijungti baterijomis veikiančius įrenginius prie interneto regioniniu, nacionaliniu ar globaliu mastu.

LoRa (angl. Long Range) davikliai - tai įrenginiai, ant kurių sumontuotos LoRa mikroschemos, ir kurie naudodami LoRa technologiją gali perduoti duomenis dideliais atstumais su minimaliu energijos suvartojimu.

Šnekamojoje kalboje įprasta apjungti šiuos terminus tiesiog į LoRaWAN technologija. Taip pat reikia paminėti, jog LoRaWAN technologija buvo sukurta išimtinai daiktų internetui (angl. IoT – Internet of Things), t.y. išmanieji davikliai LoRaWAN tinklu sujungiami į daiktų internetą ir gali siųsti bei priimti duomenis. Dažniausiai iš daviklių gaunami duomenys yra valdomi ir analizuojami, naudojant Debesų technologijas.

 

LoRaWAN tinklo ir LoRa technologijos teikiami privalumai verslui

Mūsų aptariama technologija sulaukė daug dėmesio dėl kelių esminių priežasčių:

  • Lengvas diegimas. Naudojant LoRa daviklius nereikalinga papildoma laidų ir kitų tinklų infrastruktūra. Belaidžiai išmanieji davikliai yra lengvai pritvirtinami prie įrenginio, talpos ar kito objekto.

  • Diegimas sunkiai prieinamose, atokiose vietose, atšiauriomis sąlygomis. Lyginant su kitais tinklais, LoRaWAN turi žymiai geresnes įsiskverbimo į pastatus, ir įvairių kliūčių apėjimo galimybes.

  • Mažas energijos suvartojimas. Išmaniuosiuose davikliuose įmontuota vidinė baterija, kurios tarnavimo laikas siekia iki 10 metų. Davikliai LoRaWAN tinklu perduoda mažos apimties duomenis reguliariu dažnumu (kas valandą, kas 4 val., vieną kartą per dieną ir pan.).

  • Didelis veikimo atstumas. Duomenys LoRaWAN tinklu gali būti perduodami didesniu nei 10 km atstumu retai apgyvendintoje teritorije ir iki 3 km atstumu tankiai apgyvendintoje teritorijoje.

  • Platus pritaikomumas įvairiose verslo ir pramonės šakose.

 

Vis didesnis LoRaWAN technologijos panaudojimas ir reali praktika leidžia išskirti dar daugiau privalumų, kurie reikšmingi verslo aplinkoje:

  • Duomenų saugumas. Neretai įmonės, siekdamos įgyti konkurencinį pranašumą rinkoje, diegia naujausias technologijas ir siekia vykdyti veiklą efektyviau, aplenkti savo konkurentus. LoRaWAN tinklu perduodami duomenys gali būti reikšminga informacija konkurencinėje kovoje, dėl šios priežasties perduodami duomenys yra šifruojami.

  • Viešo ir privataus LoRaWAN tinklo diegimas. Priklausomai nuo įmonės ar organizacijos poreikių galima sukurti tiek viešiuosius tinklus, prie kurie gali būti atvirai pasiekiami ir trečiosioms šalis, tiek privatūs tinklai – tik tam tikro objekto ar objektų grupės naudojimo tikslais.

  • LoRa Alliance sertifikavimas – LoRa aljansas sertifikuoja LoRaWAN tinklo įrenginius tokiu būdu užtikrindamas kokybę ir patikimumą.

  • LoRaWAN pasaulinio standarto tinklas – tai reiškia, jog šis tinklas veikia visame pasaulyje ir įrenginiai gali sklandžiai bendrauti pasauliniu mastu.

  • Nereikalinga licencija, norint diegti ir naudoti LoraWAN tinklą.

 

Kalbėdami apie šios technologijos pritaikymą žemės ūkio sektoriuose, iš esmės kalbame apie žemės ūkio modernizavimą, kadangi pažangių sprendimų panaudojimas keičia tradicinius ūkininkavimo metodus. Ūkininkai gali naudoti LoRa daviklius dirvožemio drėgmės, temperatūros ir augalų sveikatos stebėjimui realiu laiku. Ir remiantis gautais duomenimis bei analize priimti sprendimus, kurie leidžia efektyviai naudoti išteklius: vandens panaudojimas laistymui, dirvos tręšimas ir kt. Efektyvus žemės ūkis reiškia maksimalų derlių su optimaliu išteklių panaudojimu ir aplinkos tausojimu.

 

Logistikos ir tiekimo grandinės valdymas

Itin didelės LoRaWAN tinklo ir daviklių naudos bei pritaikomumas logistikos ir tiekimo sektoriuje, kuriant išmaniąją tiekimo grandinę. LoRa davikliai gali sekti prekių vietą ir būklę sandėliavimo ir pervežimo metu, pateikdami informaciją realiuoju laiku. Tai užtikrina geresnį atsargų valdymą, sumažina praradimo ar sugadinimo riziką, ir didina klientų pasitenkinimą dėl laikų pristatymų prekių.

 

Išmanaus miesto kūrimas su LoRaWAN

LoRaWAN technologija neabejotinai prisideda prie išmaniųjų miestų kūrimo. Jau turime realių išmaniųjų miestų pavyzdžių: Singapūras, Ciurichas, Oslas.

Į daiktų interneto tinklus sujungti davikliai leidžia stebėti ir gerinti miesto infrastruktūrą, užtikrinti efektyvesnį viešųjų paslaugų vykdymą, sumažinti išteklių švaistymą, priimti kitus duomenų analize pagrįstus sprendimus:

  • gatvių apšvietimo stebėjimo;

  • atliekų surinkimo valdymas;

  • eismo srauto kontrolė;

  • oro kokybės stebėjimas;

  • nuotekų stebėjimas ir išsiliejimo rizikos minimizavimas;

  • viešųjų erdvių užimtumo stebėjimas.

Taigi inovatyvūs sprendimai pagerina miesto gyvenimo sąlygas, ir mažina miesto administracines išlaidas.

 

Efektyvus energijos valdymas yra dar viena sritis, kurioje LoRaWAN technologija išsiskiria savo pritaikomumu. Įmonės ir organizacijos, diegdamos LoRa daviklius pastatų ar gamyklų energijos suvartojimo stebėjimui bei valdymui, gali nustatyti, kur energija švaistoma, ir optimizuoti energijos suvartojimą. Šie sprendimai leidžia sumažinti išlaidas, ir prisideda prie tvarumo tikslų įgyvendinimo.

Šiuo metu pasaulyje aktyviai ieškoma būdų stabdyti globalinio atšilimo padarinius ir vienas iš būdų, padedantis mažinti šiltnamio efektą, - elektros energijos suvartojimo mažinimas. Taigi kiekviena įmonė ar organizacija, diegdama LoRaWAN technologiją ir efektyviai valdydama elektros energijos suvartojimą prisideda prie bendros žmonijos gerovės.

 

Ligoninėse, sveikatos priežiūros įstaigose išmanieji davikliai sujungti į LoraWAN tinklą padeda sekti oro kokybės situaciją ir siųsti informacinius pranešimus ŠVOK sistemoms, stebėti bendrąsias erdves, valdyti apžiūros kabinetų ar operacinių užimtumą, ir kt.

 

LoRaWAN technologijos diegimas pramonės sektoriuose paspartino pramonės revoliucijos Industry 4.0 vystymąsi, kurios pagrindiniai elementai yra procesų automatizavimas, robotizacija, didelių apimčių duomenų analizė, išmaniųjų sistemų naudojimas, dirbtinis intelektas, mašininis mokymasis ir daiktų internetas. Ir visų šių elementų tikslas didinti technologinę pažangą gamyboje ir keistis duomenimis. Daiktų internetas šioje vietoje vaidiną svarbų vaidmenį. Išmanieji dirbtinio intelekto pagrindu veikiantys davikliai, pritvirtinti prie įrengimų, leidžia stebėti jų veikimą, analizuoti apkrovimą, numatyti galimus gedimus, inicijuoti išankstinę patikrą ir tokiu būdu užtikrinti sklandų bei nepertraukiamą darbą.

Pramonėje Industry 5.0 buvo žengtas žingsnis pasaulinio tvarumo kūrimo linkme ir prie Industry 4.0 elementų pridėtas dar vienas – dėmesys žmogaus, dirbančio su robotais ir išmaniosiomis mašinomis, gerovei bei planetos baigtinių išteklių tausojimui.

 

Naujausių technologijų pritaikymas versle gali tapti konkrenciniu pranašumu

LoRaWAN tinklų ir LoRa daviklių potencialas šių dienų verslo aplinkoje ir kontekste yra didžiulis: nuo žemės ūkio iki išmanaus miesto sprendimų. LoRaWAN technologijų diegimas tai galimybė verslui optimizuoti operacijas, mažinti išlaidas ir pagerinti paslaugų kokybę.


 

Turite klausimų dėl LoRaWAN technologijos galimybių ir pritaikomumo? Ieškote būdų, kaip padidinti Jūsų verslo efektyvumą?

Susiekite su mumis ir aptarkime Jums tinkamiausią IoT ir LoRaWAN sprendimą!



bottom of page